Umor i Beronov izostanak uzeli maha, Zvezda nije uspela

Vreme čitanja: 4min | pet. 07.02.20. | 19:55

Himki slavio u Mitišćiju, Zvezda fokus prebacuje na Bar i duel s Mornarom - 78:72

Poraz koji ne boli mnogo, ali Crvenu zvezdu dodatno udaljava od grupe najužih kandidata za TOP 8. Iscrpljenost posle tesnih pobeda nad Partizanom i Panatinaikosom ostavio je trag na ekipi Crvene zvezde, koja u Mitišćiju nije mogla više protiv Himkijevog trilinga Šved - Jerebko - Buker i zato upisala 14. poraz u Evroligi. Himki se ovim trijumfom izjednačio na tabeli sa crveno-belima, čiji je fokus sada na selidbu u Bar i jednu od ključnih utakmica za plej-of sa Mornarom - 78:72 (28:18, 20:18, 16:15, 14:21).

Nema šta mnogo da se zameri Crvenoj zvezdi večeras. Trener Dragan Šakota je očigledno i pre otvaranja utakmice u glavnom gradu Rusije bio razmišljanja da je bolje da odmori ekipu za jednu od najvažnijih utakmica u regionalnom takmičenju, nego da se opterećuje sa ovim gostovanjem. Zato u rotaciji nije bilo Bilija Berona, na koga je umor imao najjači efekat i bio mu je potreban nešto duži odmor, pa se zato u tim vratio Ognjen Dobrić vratio u tim. Primera radi, Lorenzo Braun nije igrao u završnih jedanaest i po minuta susreta, a samo su Kevin Panter, Čarls Dženkins, Dejan Davidovac i Marko Jagodić Kuridža igrali više od 20 minuta.

Crvena zvezda je možda i mogla do brejka uz malo više posvećenosti, jer Himkijev nivo igre nije bio ni približan nekom ozbiljnijem, ali... Zvezda nije mogla previše uprkos solidnom otvaranju meča, u situaciji kada je imala čak 14 izgubljenih lopti za 15 minuta igre, a Himki prednost od 17 poena (39:22) u istom intervalu. Osim toga, u uvodna četiri i po minuta druge četvrtine nije bilo poena iz igre, mada je i Himki tada postigao samo četiri, ali je već imao dodatnu zalihu poena da ne mora previše da brine, što je nešto kasnije "odvezalo" ruke igračima Rimasa Kurtinaitisa i donelo osetnu razliku. Zvezda je do poluvremena imala 16 "prodatih" lopti, a domaćin je uz mnogo konfuzije na parketu ipak stekao dvocifrenu prednost (48:36). Bio je to momenat kada su crveno-beli praktično izgubili meč, iako su u drugom poluvremenu izgledali nešto bolje i donekle smanjili broj izgubljenih poseda (21 ukupno), ali Himki nije dozvolio protivniku da pokaže svoju specijalnost da preokrene meč iz velikog minusa, pa je do kraja držao visok nivo posvećenosti.

Ipak, ovakva utakmica može definitivno da posluži kritičarima lika i dela Đordija Bertomeua da još čvršće zagovaraju stav kako je klupski košarkaški kalendar u Evropi pretrpan i da jednostavno nema potrebe za ovako gustim rasporedom. Na igračima oba tima osetio se evidentni umor, pa samim tim gotovo nijednog momenta se nije videla igra visokog intenziteta. U takvim uslovima Himki se bolje snašao, iliti Zvezda je pokazala da je energetski nivo bio na donjoj granici, pošto je nedostajalo koncentracije, smislenih ideja u napadu, bolje odbrane i duže rotacije i malo sreće, jer je i pored svega konačni rezultat bio u okviru jednog do dva poseda. Još jednom, Crvena zvezda nije zaslužila kritike, ali posle ovog poraza definitivno sve manje može da se razmišlja o četvrtfinalu...

U redovima Himkija triling Šved – Jerebko – Tima ubacio je 54 od ukupno 78 poena tima. Šved je uprkos 5/15 iz igre imao 22 poena, uz devet asistencija, pet izgubljenih lopti i tri skoka. Jerebko je imao 19 poena i osam skokova, a Buker 13 poena i sedam uhvaćenih lopti.

Kod Crvene zvezde samo je Panter bio dvocifren sa 20 poena (7/15 iz igre), uz Štimca koji je imao deset, uz šest skokova za trinaest i po minuta na parketu. Bivši igrač Olimpijakosa, Virtusa i Aeka imao je najveću porciju minuta – gotovo 27, zbog čega je imao dozvolu da puca najviše i pokuša da iskreira nešto za tim, ali je od svega doneo samo to da poraz bude ublažen... Lorenzo Braun je očigledno u padu forme, zbog čega je ostao na samo šest poena (2/8 iz igre, 0/5 za dva), uz nekoliko promašenih zicera. Ni Stratos Perperoglu se nije proslavio nakon one herojske partije u sredu – dva poena (1/6 iz igre, 1/4 za dva), te šest skokova.

Možda će Crvena zvezda žaliti za porazom iz Mitišćija kada se bude podvlačila crta, ali sve će se ovo zaboraviti ako u ponedeljak padne Mornar...

HIMKI – CRVENA ZVEZDA 78:72
/28:18, 20:18, 16:15, 14:21/

Dvorana: Mitišći, Moskva.
Gledalaca: 5.629;
Sudije: Fernando Roha, Emin Mogulkodž, Karlos Peruđa.

HIMKI: Šved 22 (9as), Krejmer -, Buker 13 (7sk), Tima 6, Zajcev 5, Vjalcev 6, Desijatnikov -, Jerebko 19 (8sk), Monja 3, Jović 4, Baraškov -.

CRVENA ZVEZDA: Panter 20, Braun 6, Perperoglu 2, Davidovac 5 (7sk), Lazić 7, Dobrić 9 (4as), Gist 6, Jagodić Kuridža 2 (6sk), Dženkins -, Simanić 3, Odžo 2, Štimac 10 (6sk).