Detalj sa utakmice (© FIBA)

Senzacija: Island srušio Italijane u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo

Vreme čitanja: 3min | čet. 24.02.22. | 23:34

Islanđani slavili posle dva produžetka - 107:105

Dan kada su u pitanju kvalifikacione košarkaške utakmice za Svetsko prvenstvo okončan je na Islandu i to na najsenzacionalniji mogući način. Potpuno neverovatno Island je savladao Italiju posle dva produžetka sa 107:105 (21:18, 23:15, 21:26, 20:26, 9:9, 13:11) u trećem kolu. Pre toga Španija je rutinski izašla na kraj sa Ukrajinom - 88:74 (22:17, 23:12, 28:17, 15;28)

Neverovatan meč je viđen na Istalndu. Italijani su u potpunosti potcenili domaćina koji je vodio tokom čitavog prvog poluvremena. Dok su bili vrlo blizu pobede. Imali su čak pet poena prednosti u poslednja dva minuta, ali nisu bili u stanju da izdrže nalet Italijana.

Na semaforu je stajalo 85:81 na79 sekundi do kraja, ali to nije bilo dovoljno za trijumf. Stefano Tonut lako pronalazi put do koša, a potom Island promašuje, a isti igrač Italije donosi izjednačenje. Imao je priliku Tonut da donese i trijumf Italijanima u regularnom delu, ali je promašio šut.

Ponovo je Istalnd u prvom produžetku bio bliži pobedi, ali ponovo nisu izdržali. Sve je rešeno u drugih pet minuta. Island je ponovo zaigra sjajno. Stvorio prednost, ali je ovoga puta izdržao nalet Italijana. Martin Hamermarson je odigrao ključnu ulogu u finišu, pogodivši ključna slobodna bacanja za senzacionalnu pobedu.

Trigvi Hlinason je odigrao meč karijere pošto je ubacio Italijanima 34 poena uz 21 skok. Pratio ga je Elvar Fridrikson sa 25 poena, dok je Martin Hermanson imao 23 poena.

Na drugoj strani Niko Manion je bio najefikasniji sa 23 poena, dok je Mikael Vitali upisao 22 uz devet skokova.

Italiji je ovo već drugi poraz u ovim kvalifikacijama, dok je Island najprijatnije iznenađenje pošto su upisali drugi trijumf.

Kao što smo istakli, Španci su lako savladali Ukrajinu uprkos velikom padu u poslednjoj četvrtini. Svi već znaju šta se dešava u Ukrajini i koliko konflikt utiče na sve, pa i na svet sporta. Sa dosta pažnje se pratila ova utakmica, a Španci su odigrali tri četvrtine na visokom nivou što je bilo dovoljno za trijumf. u poslednjih 10 minuta su se u postpunosti opustili jer su dopustili protivniku da ubaci 28 poena, ali daleko su bili Ukrajinci od bilo kakvog preokreta.

Ćavi Arostegi je prednjačio u pobedi sa 15 poena, a jedan manje je ubacio nekadašnji igrač Crvene zvezde, Kino Kolom. Na drugoj strani Džerom Rendel je imao 21 poena.

Španija je nastavila da ređa pobede, dok je Ukrajina upisala drugi poraz.