Anđela Janjušević (©Starsport)

Srbija pala u finišu: Nije bilo rešenja za Mateu Pletikosić, mat od Itane Grbić

Vreme čitanja: 3min | čet. 29.02.24. | 19:43

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo rukometašica: Crna Gora pobedila izabranice Uroša Bregara u Zrenjaninu sa 31:30 (16:12)

Odličan otpor rukometašica Srbije favorizovanoj Crnoj Gori, ali bolji finiš tima Bojane Popovića i pobeda u Zrenjaninu sa 31:30 (16:12) pred oko 2.000 gledalaca u trećem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine.

Odigrao je tim Uroša Bregara odlično drugo poluvreme. Istupilo smo -4 sa poluvremena, razigrali su se u nastavku bekovi Jovana Jovović i Anđela Janjušević. Posle tajm-auta slovenačkog stručnjaka brzo je naša selekcije uspela da postigne dva pogotka za izjednačenje – 30:30. Ušlo se u poslednji minut. Crna Gora je pod pretnjom pasivnog napada postigla gol. Prevarili su gošće našu odbranu. Očekivao se udarac Jelene Despotović, ali je pivot Tatjana Brnović posle deveterca dodala loptu Itani Grbić koji postiže, ispostavilo se, pobedonosni pogodak.

Imala je Srbija poslednji napad za bod, ali se spetljala Jovović, izgubila je lopta, pa Crnogorke slave i ostaju sa maksimalnim učinkom u Grupi 6.

Od starta meča su Crnogorke diktirale tempo, povele su sa 4:1. Teško je tim Uroša Bregara na početku dolazio do prilike za lake golove. Bekovi nisu uspevali da probiju odbranu gošći, dok smo najlakše prolazila preko krila. Opet je odlična bila na levoj strani terena Sanja Radosavljević. Stvorio je tim Bojane Popović razliku od tri do pet golova razlike koje je čuvao do 45. minuta.

Bekovska trojka - Grbić, Pletikosić i Despotović - zadavala je velike probleme našoj odbrani, kao i snažni pivot Tatjana Brnović. Na golu u prvijh 30 minuta je odlična bila povratnik u nacionalni tim Srbije posle teške povrede, Jovana Risović.

Bolja igra u nastavku donela je izjednačenje u 46. minutu - 22:22, kada je Jovana Jovović pogodila mrežu Crnogorke. Morala je Bojana Popović da zatraži tajm-aut. Igralo se gol za gol u finišu, ali kvalitet iskusnijih bekova bronzane selekcije sa EP 2022. godine su došle do izražaja. Većim delom meča nismo imali rešenja za igračicu utakmice Mateu Peletikosić koja je postigla devet golova.

U pobedničkom timu osim odlične Pletikosić, istakle su se Itana Grbić i Anastasija Marsenić sa po pet golova, dok su po četiri dale Jelena Despotović i Ivana Godec. Golmani se nisu istakli. Armel Atingre, koja je debitovala za novu selekciju (rodom iz Obale Slonovače, a branila je boje Francuske) je zaustavila četiri udarca, a Marina Rajčić tri.

Anđela Janjušević sa osam je bila najefikasnija u našoj selekciji. Pogodak manje je delo Jovane Jovović, dok su leva krila Sanja Radosavljević i Aleksanda Stamenić postigle po pet golova. Kapiten Jovana Risović je imala šest intervencija.

Srbija meč četvrtog kola Grupe 6 igra u nedelju u Podgorici. Na Evropsko prvenstvo idu po dve selekcije iz svake grupe, kao i četiri najbolje trećeplasirane, a put do kontinentalnog šampionata tražićemo u mečevima sa Bugarskom u gostima i Turskom na svom terenu.