Centrala može da pogreši jednom, Mesi nikada – obesmisliće i debatu o najboljem svih vremena!

Vreme čitanja: 15min | pon. 22.06.26. | 21:01

Argentina golovima Lionela Mesija, najboljeg strelca u istoriji Mundijala, savladala Austriju i osigurala prvo mesto u grupi - 2:0

Centrala može da pogreši jednom (što bi rekao Danilo Bata Stojković), ali Lionel Mesi – nikada. Možda je u pitanju sudbinski splet okolnosti; možda je to samo poetska pravda; možda je 22. jun označen kao datum kada fudbalski majstori počinju i završavaju remek-dela. Ali pamtiće se: 40 godina nakon što je Dijego Armando Maradona Božjom rukom i golom veka pokosio Engleze, Lionel Mesi je u sudaru sa Austrijom postao najbolji strelac u istoriji Mundijala. I ne samo to. Čovek se igrao, delio lopte, davao golove, promašivao šanse, i na kraju u sudijskoj nadoknadi overio još jedan trijumf. Argentina je u dosašnjem delu Munndijala dala pet golova, sve u režiji Lionela Mesija.

Oni potezi Dijega Maradone imali su jasnu geo-političku posvetu, postali su simbol otpora siromašnog i tlačenog sveta nakon što je 700 hrabrih argentinskih vojnika odigralo svoj poslednji tango na Folklandskim Ostrvima. Ovaj gol Lionela Mesija u finišu prvog poluvremena protiv Austrije imao je čistu sportsku poruku. Onu koja može da skrati debatu o najboljem svih vremena. O najvećim fudbalskim umovima, njihovim zaostavštinama budućim generacijama se i može raspravljati. O brojkama Lionela Mesija – ne može.

Izabrane vesti

Gaučosi su pobedom od 2:0 osigurali plasman u šesnaestinu finala i nastavak borbe za odbranu svetske titule, ali ovaj poslednji Skalonijev trijumf imaće decenijski žig Lionela Mesija. Možda se to kosi sa konstatacijom s početka teksta da je nekadašnji superstar Barselone bezgrešan, ali Mesi je u susretu sa Austrijom promašio penal.

Mesi je i suviše komplikovao u jednoj situaciji  i dozvolio Dancu da mu u petercu ukrade loptu (mogao ranije da šutira).

Mesi je, međutim, kada se lomilo (38. minut) ponovo na perfektan način otvorio levicu i udarcem sa 17 metara stigao do 17. gola na Prvenstvima sveta. Mada ostaje pitanje da li je Mekalister u začetku akcije faulirao Šlagera.

Mesi je na kraju divnim pasom spojio sa golom Alvereza, ali kada ta akcija nije prošla, uzeo je loptu i poigrao se sa nedoraslim rivalima. Bila je to klasična igra fudbalskog kralja i pijuna.

Sve je počelo onog turobnog dana za fudbal u Srbiji i Crnoj Gori, kada je Argentina spržila tadašnju selekiju zajedničke države. Možemo i ovako: na šest poslednjih mundijalskih utakmica Lionel Mesi se upisivao u strelce. Prosto neverovatno.

I gledajući njegov govor tela, ne bi nas začudilo da magija potraje još malo, makar još dve ili tri godine...

Malo toga može da se zameri Austrijancima na prikazanom u prvom poluvremenu. Pokušao je Ralf Rangnik da prepoznatljivim intenzitetom poremeti Gaučose i njihove ratničke navike. Imala je evropska selekcija i mnogo sreće. Pre svega da Lionl Mesi šutne traljavo penal u sedmom minutu i loptu pošalje pored gola (treći promašeni jedanesterac na Mundijalima). Igrali su Argentinci vrlo jednostavnop i direktno, tako je i Mesi došao u situaciju da postigne još jedan gol. Suviše je komplikovao. Pokazivala je Austrija znakove discpline, dešavalo se da kapiten Lajmer aplaudira celoj ekipi na sinhornizovanom pomeranju u  niskom bloku. Međutim, nisu imali snage Austrijanci da prete u kontinuitetu. Postava sa Gregoričem kao centralnim napadačem napravila je tek jednu izglednu priliku, preko Zabicera. Bilo je tu i nekoliko prekida.

Podsetila je Argentina na one katarske dane.  Ponovo je Rodrigo De Pol bio bodigard Lionelu Mesiju, ozbiljan uticaj na Skalonijev sistem imao je Lautaro Martinez.

Austrija je u drugom poluvremenu, i bez velikih rotacija i promena sa klupe poidgla nivo igre. Posebno u ofanzivi. Bilo je nekoliko puta gusto pred mrežom Dibua Martineza. Morao je i golman Argentine da ima udeo u pobedi vrednoj prvog mesta u grupi, nakon što je zaustavio udarac Zabicera iz slobodnog udarca. Pokušao je selektor Austrije uvođenjem Marka Arnautovića, ali nije vredelo. Prilično rutinskii je Argentina sačuvala pobedu, prvo mesto u grupi i Mesijeve istorijske čarolije. Na kraju je Mesi sve zasladio za ludu žurku na ulicama Teksasa.

Na kraju svi zadovoljni, svi srećni. Austrijanci su, ako ništa drugo, uspeli muški da se pobiju. Imaće zicer protiv Alžira.

SVETSKO PRVENSTVO – 2. KOLO

GRUPA A

Četvrtak

Češka - Južna Afrika 1:1 (1:0)
/Sadilek 6 - Mokoena 81 pen/

Petak

Meksiko - Južna Koreja 1:0 (0:0)
/Romo 50/

GRUPA B

Četvrtak

Švajcarska - Bosna i Hercegovina 4:1 (0:0)
/Manzambi 74, 90, Vargas 84, Džaka 90+7 pen - Mahmić 90+3/

Kanada - Katar 6:0 (3:0)
/Larin 16, Dejvid 29, 45+3, 90+2, Saliba 64, Al Manai 75ag/

GRUPA C

Petak

Škotska - Maroko 0:1 (0:1)
/Saibari 2/

Brazil - Haiti 3:0 (3:0)
/Kunja 23, 36, Vinisijus 45+3/

GRUPA D

Petak

SAD - Australija 2:0 (2:0)
/Berdžis 11ag, Frimen 43/

Subota

Turska - Paragvaj 0:1 (0:1)
/Galarsa 2/

GRUPA E

Subota

Nemačka - Obala Slonovače 2:1 (0:1)
/Undav 68, 90+4 - Kesi 30/

Nedelja

Ekvador - Kurasao 0:0

GRUPA F

Subota

Holandija - Švedska 5:1 (2:0)
/Brobi 5, 17, Gakpo 47, 54, Samervil 89 - Elanga 59/

Nedelja

Tunis - Japan 0:4 (0:2)
/Kamada 4, Ueda 31, 83, Ito 69/

GRUPA G

Nedelja

Belgija - Iran 0:0

Ponedeljak

Novi Zeland - Egipat 1:3 (1:0)
/Surman 15 - Ziko 58, Salah 67, Trezege 82/

GRUPA H

Nedelja

Španija - Saudijska Arabija 4:0 (3:0)
/Jamal 10, Ojarzabal 21, 24, Tambakti 49ag/

Urugvaj - Zelenortska Ostrva 2:2 (2:1)
/Arauho 44, Kanobio 45+6 - Lenini 21, Varela 61/

GRUPA I

Ponedeljak

23.00: (1,08) Francuska (11,0) Irak (33,0)

Utorak

02.00: (2,30) Norveška (3,50) Senegal (3,30)

GRUPA J

Ponedeljak

Argentina - Austrija 2:0 (1:0)
/Mesi 37 i 90/

Utorak

05.00: (6,00) Jordan (4,00) Alžir (1,63)

GRUPA K

Utorak

19.00: (1,20) Portugalija (6,75) Uzbekistan (14,0)

Sreda

04.00: (1,58) Kolumbija (3,70) DR Kongo (6,75)

GRUPA L

Utorak

22.00: (1,25) Engleska (6,00) Gana (11,0)

Sreda

01.00: (6,25) Panama (3,90) Hrvatska (1,57)

***kvote su podložne promenama


tagovi

Lionel MesiMarko ArnautovićLionel Skaloni

Sledeća vest