Div iz Pireja gazi redom: Olimpijakos provukao Monako kroz mešalicu za +21

Vreme čitanja: 3min | pet. 05.11.21. | 21:42

Ekipa Jorgosa Barcokasa na 6/6 u Pireju

Kada je Vasilis Spanulis letos odlučio da okači patike o klin teško da je neko mogao da pretpostavi da će Olimpijakos tako brzo da prebrodi odlazak klupske ikone. Pirejski crveno-beli savršeno su započeli eru posle Spanulisa i živi potpuno novi život!

Posle nekoliko klimavih godina, ekipa Jorgosa Barcokasa igra odličnu košarku što je dovelo do šeste pobede u osam kola Evrolige i možda najboljeg izdanja protiv Monaka. Provukao je Olimpijakos goste iz Kneževine kroz mešalicu i prvoklasnom odbranom kroz gotovo savršenih 30 minuta stigao do ubedljive pobede od 21 poena razlike – 86:65 (17:27, 18:11, 24:14, 27:13).

Nije domaćin na najbolji način otvorio utakmicu. Monako je uhvatio dobar šuterski ritam i brzo stigao do dvocifrene prednosti uz 27 ubačenih poena posle prve četvrtine. Ubrzo su crveno-beli shvatili da bi đavo mogao da odnese šalu ako se nešto na parketu ne promeni, zbog čega su zategli odbranu do perfekcije i u naredna tri kvartala prepustili gostima samo 38 poena – 11 u drugom, 14 u trećem i 13 u poslednjem delu! Olimpijakos je ispred svog koša podigao neprobojni zid koji je oduzeo šuterski kvalitet Monaku, što je dovelo do toga da se razlika istopi do poluvremena i zatim rezultat potpuno okrene do sredine treće četvrtine. da bi u završnih deset minuta samleo protivnika.

Za svaki neiskorišćeni posed Monaka domaćin je imao spremnu kaznu. Igračima Zvezdana Mitrovića postajalo je sve teže da drže korak, a kada ih je šut potpuno izdao – izgubili su tlo pod nogama. Olimpijakos je u nekoliko kvalitetnih serija razneo Monako i pred sam kraj susreta stigao do maksimalnih 23 poena (84:61), dok je fanatičnom odbranom sprečavao da se uopšte dovede u pitanje ishod meča. Monako je utakmicu završio sa nesvakidašnjom statistikom – veći procenat pogođenih šuteva za tri, nego za dva poena! Tačnije, 36,4 odsto sa distance (8/22) i 35,6 odsto unutar polukruga (16/45). Olimpijakos nije šuterski bio superiorniji od protivnika, ćak je na momente izgledao nestrpljivo i nervozno u želji da što pre "zatvori" utakmicu, ali je situacije iz neposredne blizine koša rešava sa lakoćom, što je uz dominantnu kontrolu skokova (42-31) značajno olakšalo posao večeras. Tako je Olimpijakos nadoknadio čak i 10 promašenih slobodnih bacanja (17/27).

Kod Olimpijakosa po 18 poena imali su Tajler Dorsi i Livio Žan Šarl uz sedam, odnosno pet skokova. Kostas Papanikolau i Tomas Vokap dodali su po 11, a Saša Vezenkov dabl-dabl sa po 10 poena i uhvaćenih lopti. Kostas Slukas je meč završio sa osam poena i šest asistencija. Na suprotnoj strani Alfa Dijalo je bio prvi strelac sa 12 poena. Donta Hol je bio na skok do dabl-dabla uz 11 poena, koliko je upisao i Danilo Anđušić. Srpski reprezentativac nije imao svoje veče, pa je za 27 minuta promašio svih pet šuteva za dva, uz samo tri pogotka sa distance iz sedam ispaljenih lopti. Majk Džejms je savršeno počeo meč i imao čak trojku sa logoa na centru terena u stilu Stefa Karija, ali je to na kraju bio njegov jedini pogodak za tri (1/4). Imao je sedam poena uz 2/11 iz igre, podelio je osam, ali i izgubio pet lopti...