Šekil Mekisik (©Starsport)

Velika pobeda Olimpijakosa za kraj ligaškog dela; ubedljiv, ali i Pirov trijumf Baskonije

Vreme čitanja: 3min | pet. 01.04.22. | 22:29

Barsa pala u Pireju, sastav iz Vitorije ostao bez šansi da se domogne četvrtfinala uprkos dobrom rezultatu

Košarkaši Olimpijakosa su bez pomoći Kostasa Slukasa i Mustafe Fala oborili na pleća lidera Evrolige Barselonu u Dvorani mira i prijateljstva - 73:66.

Tako su izabranici Jorgosa Barcokasa zatvorili ligaški deo sezone na idealan način, zadržali nade da mogu sa drugog mesta u plej-of, dok Blaugrana uprkos porazu na mora da brine za prvo mesto. Tako su Katalonci i igrali, nijedan košarkaš nije proveo 20 ili više minuta na parketu. Razdelio je Šarunas Jasikevičijus minutažu, bez prevelikog imperativa pobede i Olimpijakos je to iskoristio.

Sveli su crveno-beli najbolji tim elitnog takmičenja na samo četiri trojke iz 23 pokušaja (17,4 odsto), a fascinantno je da su gosti imali totalnu kontrolu skoka (42:25) i čak 17 ofanzivnih naspram tri uhvaćene lopte pod protivničkim košem od strane rivala. Na kraju je domaćin mogao da bude i daleko ubedljiviji, ali je sa linije penala bio prilično neprecizan - 16/27 (59,3 odsto).

Ključna je bila treća deonica. Barsa je na odmor otišla sa sedam poena viška, a onda je postigla svega osam poena od povratka sa pauze do poslednje četvrtine. Olimpijakos je preokrenuo, sa +3 otišao na poslednji odmor i usledila je rezultatska klackalica u poslednjoj deonici. Ipak, serijom 9:3 Barcokasova četa zatvara meč i upisuje pobedu.

Sjajan je bio Šekil Mekisik sa 20 poena, a dvocifren je bio još samo Saša Vezenkov sa 13. Tajler Dorsi je dodao devet (bez skokova i asistencija), Hasan Martin osam poena (3sk). Sa druge strane 13 poena Sertača Šanlija, 11 je ubacio Nikola Mirotić.

U okviru 33. runde sastali su se i Baskonija i Žalgiris, a domaćin je bio neumoljiv. Ekipa Nevena Spahije je upisala petu pobedu na poslednjih šest mečeva u Evroligi i preko čete Jurija Zdovca potvrdila kandidaturu za mesto u doigravanju - 96:79.

Ekipa iz Fernando Buesa Arene je stigla do 12. pobede (16 poraza), ali je zbog trijumfa Bajerna nad Crvenom zvezdom ostala bez šansi da se domogne doigravanja.. Žalgiris je pretrpeo 20. poraz (sedam trijumfa).

Domaćin je timski odigrao daleko bolje, imao čak 30 asistencija naspram 17 Žalgirovih. Razliku su napravila i slobodba bacanja, s ozbirom da ih su ih Baski izveli 11 više i pritom bili veoma precizni - 20/25.

Čak sedam dvocifrenih u pobedničkoj ekipi, istakao se Stiven Inok sa 18 poena, dok je pola koša manje dodao Rokas Giedraitis. Met Kostelo dodao je 15, dok su po 11 upisali Simone Fontekio i Tadas Sedekerskis. Vanja Marinković i Alek Piters su dodali po 10.

Kod Žalgirisa vrlo dobar Lukas Lekavičijus sa 20 poena, 12 je ubacio Karolis Lukosijunas, a dvocifren je sa 10 bio i Žo Lovernj.