Rukometaši Danske (©Reuters)

Danska je druga dimenzija: Portugalci odlični, na maksimumu, i opet – 10

Vreme čitanja: 3min | pon. 15.01.24. | 22:19

Mikel Hansen i drugovi dobili selekciju sa Iberijskog poluostrva sa 37:27 u Minhenu. Slovenija dobila favorizovanu Norvešku sa 28:27, dok je Švedska jedva slomila otpor neugodne Holandije - 29:28

(od izveštača Mozzart Sporta iz Minhena)

Druga dimenzija, sila, čudo neviđeno – to je Danska. Rukometaši ove zemlje su toliko izraziti favoriti u Nemačkoj na Evropskom prvenstvu, da sumnjamo da neko može da prođe ispod -5. Portugalija ne spada u svetski krem, ali je solidna reprezentacija.

Na krilima braće Kosta, Martima i Fransiska Kika, Portugalija je odigrala fenomenalno, na granici svojih mogućnosti i na kraju dovoljno za dvocifreni minus. Skandinavci su pobedili sa 37:27, prenose dva boda u narednoj rundi, a rivali u Hamburgu za poolufinale biće Norvežani, Šveđani, Holanđani i Slovenci. Na poluvremenu je bilo samo +2 - 17:15, a onda cunami trostrukog uzastopnog šampiona sveta.

Utorak, 18.00: (1,25) Srbija (10,0) Crna Gora (4,90)

Mikel Hansen je opet onaj stari, dobri, dominirali su i fantastični bekovi Simom Pitlik i Matijas Gidsel, a gde su golmani, Niklas Landin Jakobsen i Emil Nilsen, pivotmeni, krila... Koliko su jaki govori podatak da je zvezda šampiona Evrope Magdeburga Mikael Damgard 16. igrač čete Nikolaja Jakobsena, nema mnogo minuta ni Rasmus Lauge.

Sila koja bi trebalo da se prošeta do krune u Nemačkoj i osvoji evropsko zlato posle 12 godina i Beograda, kada je u finalu pobeđena Srbija u Areni.

Matijas Gidsel je opet bio fenomenalan, postigao je 11 golova. Simon Pitlik sedam, dok je Mikel Hansen pet puta zatresao mrežu i to sve u prvih 18 minuta. Posle nije bilo potrebe da se troši.

Ovog puta na golu nije briljirala zvezda Barselone Emil Nilsen nego čudesni veteran Niklas Landin Jakobsen koji je skinuo 16 udaraca (skoro 40 odsto).

Sjajan je opet bio levi bek lisabonskog Sportinga Martim Kosta sa devet golova, a tri godine mlađi brat, 18-godišnji Fransisko Kiko je postigao pet. Njih dvojica su dali više od 50 odsto pogodaka. Golmani su bili loši, samo pet odbrana za Kapdevila i Dioga Markesa Remu.

Slovenija je prenela dva boda u narednu rundu pošto je pobedila favorizovanu Norvešku sa 28:27. Opet su Vikinzi bili očajni u finišu. Aleks Vlah je potvrdio da je prva zvezda selekcije Uroša Zormana. Levi bek Olborga dao je sedam golova, a na drugoj strani Sander Sagosen šest.

Švedska je tesno dobila neugodnu Holandiju sa 29:28. Hampus Vane i Feliks Klar su postigli po pet pogodaka, dok je omaleni Luk Stejns bio najbolji kod Lala sa šest pogodaka.