Lazar Kukić (©Starsport)

Orlovi na pragu Evropskog prvenstva: Odbrana odlična, napad mora bolje, Kukić rešio Slovake

Vreme čitanja: 4min | ned. 16.10.22. | 19:34

Rukometaši Srbije maksimalni posle dva kola kvalifikacija. Pobeda u Prešovu – 27:21 širom otvorila vrata kontinentalnom prvenstvu u Nemačkoj 2024. Odlična igra našeg srednjeg beka, raspucan u prvom poluvremenu bio je i Bogdan Radivojević, siguran na golu Dejan Milosavljev

Pogled Orlova je već uperen ka Nemačkoj. Posle dva kola u Grupi 2 kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, rukometaši Srbije imau maksimalna četiri boda, pa je veći deo posla obavljen, našu selekciju sigurno ćemo gledati u januaru 2024. na kontinentalnom šampionatu. Posle Finska u Novom Sadu pre četiri dana (34:24), lako je slomljen otpor Slovačke u Prešovu 27:21 (16:12).

Pitanje pobednika nijednog trenutka se nije postavljalo. Skupili su odbranu izabranici Tonija Đerona na početku, pivotmeni Dragan Pešmalbek i Mijajlo Marsenić su držali središnji deo defanzive, nisu dozvolili bekovima Slovaka da se razmahnu. Što nije odbrana zaustavila na golu je siguran bio Dejan Milosavljev, jedan od najboljih čuvara mreže današnjice. U Novom Sadu je svih 60 minuta branio Vladimir Cupara, a sada je popularni Banda ceo meč bio na terenu i odlično obavio posao.

U napadu, u prvih 30 minuta raspoložen je bio Bogdan Radivojević (šest golova, od toga tri iz sedmeraca). Delovao je sporo naš pozicioni napad u većem delu prvog poluvremena. Pokušavao je Lazar Kukić da razigra Uroša Borzaša i Miloša Orbovića. U drugom delu nastavka meča šansu su dobili mladi Miloš Kos i Predrag Vejin. Kada nije išlo saigrače na bekovskim pozicijama, Kukić je preuzeo stvar u svoje ruke i sa nekoliko efektnih golova držao prednost koja je iznosila do tri do pet golova razlike.

Na odmor se otišlo sa +4 za Srbiju – 16:12. U nastavku, mučila se četa Tonija Đerone u napadu. Radivojević i Vanja Ilić su promašili sedmerce, Vukašin Vorkapić nije iskoristio dva zicera u kontri, ali ni Slovaci ništa nisu mogli pored granitne odbrane naše selekcije. Na golu Slovaka probleme nam je zadavao raspoloženi Konešni. Pogotkom Lazara Kukića za +7 (22:15) u 47. minutu meč je rešen, da bi u finišu naša selekcija otaljala posao. Bilo je i +8, ali na kraju su domaćini ublažili visok poraz. Četiri boda iz dva utakmice cilj je ostvaren, 99,99 odsto smo već sada na Evropskom prvenstvu (najbolje dve u grupi i tri trećeplasirane reprezentacije izboriće plasman u Nemačku).

Za ovu akciju Đerona nije mogao da računa na standardne Nemanju Ilića, Petra Đorđića, kao i defanzivnog specijalistu Iliju Abutovića. Već za tri meseca počinje Svetsko prvenstvo u Poljskoj i Švdskoj, a španski stručnjak na klupi Srbije mogao je da se uveri u kvalitete rukometaša koji dosad nisu mnogo igrali. Probao je i Vejina i Radojkovića na desnom beku, mladog Kosa na levom. U drugom poluvremenu je šansu dobio i povratnik u najbolju selekciju, iskusni defanzivni specijalista Nemanje Obradović, igrač mađarske Tatabanje.

U 41. minutu se povredio Predrag Vejin, koji je ostavio dobar utisak sa dva gola. Rukometaš Neksea je nezgodno stao posle gola Borzaša, nije ulazio više u igri.

Nisu Orlovi blistali u ovih 120 minuta, još tu ima mnogo stvari koje moraju da se isprave, ali za protivnike su imali za dve klase slabije reprezentacije, pa i nije moglo da se proceni gde smo u odnosu na vodeće selekcije Evrope i sveta.

U prvom meču drugog kola u Grupi 2, Norveška je lako pobedila Finsku u gostima sa 35:22. Iako bez teško povređenog Sandera Sagosena, po mnogima najboljeg rukometaša današnjice, Vikinzi su bez problema slomili otpor autsajdera.

KVALIFIKACIJE ZA EVROPSKO PRVENSTVO

SLOVAČKA – SRBIJA 21:27 (12:16)

PREŠOV – Gledalaca: 2.000. Sudije: Lešinski i Pjehota (obojica Poljska). Sedmerci: Slovačka 3 (2), Srbija 6 (4). Isključenja: Slovačka 8, Srbija 6 minuta

SLOVAČKA: Zernovič (dve odbrane), Hlinka 2, Kučera, Mahač 2, Potisk 6, Hnidak 1, Devai 1, Mikita 2, Prokop 1, Stranovski 1, Duriš 1, Hlipala, Peči 4, Moravčik, Smetanka, Konešni (12 odbrana, dva sedmerca)

SRBIJA: Cupara, Vorkapić 1, Borzaš 1, Kos 1, Radivojević 7 (4), Pešmalbek 1, Rogan, Ilić 1, Vejin 2, Kukić 7, Marsenić 3, Orbović 1, Dodić, Obradović, Grozdanić 2, Milosavljev (11 odbrana)

--------

Možeš li ti da budeš današnji pobednik i osvojiš put u Katar na Svetsko prvenstvo?

Tzv. Kosovo – Slovenija 24:29 (12:14)

Bosna i Hercegovina – Crna Gora 25:36 (11:21)

Rukometna reprezentacija SrbijeKvalifikacije za Evropsko prvenstvo u rukometu 2024kvalifikacije za EP u rukometuToni ĐeronaLazar KukićDejan Milosavljev