Simone Fontekio (©Star sport)

Azuri slavili u Tokiju, Pajola i Tonut okrenuli Nemačku, Meli i Galinari je dokrajčili

Vreme čitanja: 2min | ned. 25.07.21. | 08:20

Prva pobeda tima Mea Saketija

Košarkaška reprezentacija Italije započela je napad na olimpijsko zlato pobedom pošto je na startu turnira u Tokiju uspela da okrene, potom i savlada Nemačku rezultatom 92:82 (22:32, 21:14, 25:26, 24:10).

Azuri su do trijumfa stigli posle daleko bolje igre u završnici, kada je Nemačka potpuno kiksnula i nije postigla ko u poslednjih pet minuta! Tačnije, od polaganja Isaka Bonge uz 4.45 na semaforu Nemci su se jednostavno ugasili i četvrtinu završili sa samo 10 poena, što je ekipa Mea Saketija iskoristila da potpuno okrene rezultat i zabeleži pobedu!

Pobednik kvalifikacionog turnira u Beogradu imao je više raspoloženih igrača u finišu. Rezultatski preokret Azura počeo je trojkom jednog od heroja trijumfa Alesandra Pajole na asistenciju raspoloženog Simona Fontekija koji je dugo držao igru Azura na svojim leđima. Posle neuspelog pokušaja Johanesa Timana da uzvrati istom merom Stefano Tonut je uspeo da pogodi možda i ključni šut na utakmici. Na nešto više od tri minuta do kraja Italija je imala 86:82 u džepu i psihološku prednost koja je doprinela da se u finišu odigra nešto smirenije. Tonutov pogodak zacementirao je ruke Nemcima koji do kraja nisu uspeli više ništa da pogode. Promašivali su Andreas Obst, Bonga, Maodo Lo, koji je jedan napad završio izgubljenom loptom... Gotovo puna dva minuta na semaforu je stajao rezultat 86:82, sve dok Danilo Galinari nije iskoristio proigravanje kapitena Melija i na 78 sekundi pre isteka vremena praktično stavio obe ruke na pobedu. Upravo su njih dvojica dokrajčili ekipu Henrika Redla.

Nemačka je propustila veliku šansu. Veliku pošto je u dobrom delu prvog poluvremena imala i dvocifrenu razliku, poslednju kod rezultata 59:49 na startu treće četvrtine, ali od tada kreće preokret u kojem je Italija izvukla pobedu!

Najefikasniji igrač u pobedničkom sastavu bio je Fontekio sa 20 poena. Dva manje ubacili su Galinari i Tonut, dok je Meli imao 13 poena uz jedan skok do dabl-dabla. Kod Nemačke Lo je imao 24 poena (9/12 iz igre, 6/9 za tri), Bonga je dopisao 13 poena.

U Grupi A nešto ranije Češka je savladala Iran rezultatom 84:78 (25:19, 21:11, 21:16, 17:32). Patrik Auda je bio najefikasniji sa 16 poena, a pratili su ga Blejk Šilb sa 14 i Jan Veseli sa 11 poena. Kod Irana Benam Jahčalide je skupio 23, a Mohamad Jamšidi 16 poena. Čuveni Hamed Hadadi je pribeležio dabl-dabl sa 15 poena i 10 skokova.