Željko Obradović (©Star Sport)

Obradović: Madarova trojka prelomila, ne dozvoljavam sebi da pričam šta neko drugi misli

Vreme čitanja: 5min | pon. 13.03.23. | 23:52

“Moj utisak je da je ovo bilo možda ponajbolje suđenje koje smo imali u derbi utakmicama. Najiskrenije. Nisam neko ko protestuje, obraća pažnju na to“

Posle velikog preokreta košarkaši Partizan Mozzart Beta savladali su večitog rivala Crvenu zvezdu u ključnom derbiju u okviru ABA lige 92:81. Stekli su tako crno-beli prednost u borbi za prvo mesto na pred plej-of i po drugi put nadigrali gradskog rivala u petom ovosezonskom okršaju.

Trener Željko Obradović je posle meča izneo utiske, govorio o razlikama između dva poluvremena, kao i kakav je dogovor bio u svlačionici tokom pauze.

Dva različita poluvremena, u prvom bez energije, bez pameti. Informacije koje sam davao igračima nekako nisu dopirale do njih. Rekao sam i pre utakmice da se igra 40 minuta i da će biti potrebno da održimo koncentraciju svih 40 minuta. Na poluvremenu sam pokušao na miran način da objasnim igračima koje su greške, ali da i oni kažu svoje mišljenje i šta treba da se promeni. Nekoliko njih je izašlo i složili smo se za neke stvari. U prvom poluvremenu je odnos skokova bio, mi devet - oni osam uhvaćenih pod naših košem. Veoma je teško igrati tako. Drugo poluvreme - druga želja. Jedan od najvažnijih momenata trojka Madara na kraju treće četvrtine. Dve takve trojke je dao i Kampaco, on je vrhunski igrač. Problem je bio što smo pravili faulove na njemu bez ikakve potrebe i on je to pretvarao u lake poene, a njegov procenat šuta slobodnih bacanja je 10/10. Kada imate igrača u tom procentu, onda probate da igrate pametnije i ne pravite faulove.

Osvrnuo se i na činjenicu da je Matijas Lesor izveo 21 slobodno bacanje.

“Ovaj broj bacanja koja ima Lesor je bio deo taktike Crvene zvezde. Na kraju je izašao na dobar procenat i sigurno da je jedan od junaka naše pobede. Čestitam ekipi na veri, velikoj borbenosti, što smo shvatili kako treba da igramo odbranu i odigrali neuporedivo pametnije u ključnim trenucima u napadu u drugom poluvremenu. Rezultat u drugom poluvremenu jasno pokazuje kako smo igrali“.

Dobio je Obradović pitanje zašto je odlučio da Jam Madar igra u petorci, dok je s druge strane bio Fakundo Kampaco?

Ko je okrenuo utakmicu. Kako je izgledao u drugom poluvremenu? Ja verujem svojim igračima, uneo je energiju, isto kao što je grešio u prvom poluvremenu. Odigrao je slabije i zajedno s Lesorom imao ključnu ulogu. Koliko utakmica u EL ima Kampaco, koliko u NBA, koliko Madar u Evroligi? Šta vi mislte da je to preko noći? Koliko igrača prvi put igra u Evroligi, a koliko Fakundo Kampaco ima utakmica u Realu? Bio je bitan i u NBA pored čuda od čoveka Jokića. Iskustvo je nešto što je mnogo važno i ako ja ne stojim iza igrača i ako ne želim da pomognem, ne znam ko će

U nastavku će svi igrači morati da doprinesu, s ozbirom da crno-bele čeka izuzetno težak raspored.

Za 22 minuta smo dobili 31 razliike. Ta činjenica daje snagu i veru i o tome ćemo razgovarati sa igračima na treningu. Večeras ne treba da se slavi, sutra u 17 časova trening oporavka i početak pripreme za Efes. Idemo dalje, drugi ciljevi su ispred nas. Efes, pa privilegiju da u sedam dana igramo četiri lepe utakmice sa tri bivša prvaka Evrope. Olimpijakos, Olimpija, Barselona i Real Madrid. Sve lakše od lakšeg. Svi znaju da će svih 12 morati da budu spremni da pomažu. U kom obimu, to ćemo da vidimo.“

Zašto je bilo velikih oscijalacija na obe strane?

Zato što je derbi, zato što postoji ogromna želja, a iz nje izlaze i greške. Gubili smo 20 razlike, pa smo dobili sa 11 razlike. Dosad smo uglavnom mi vodili, a Zvezda se vraćala. Večeras je bilo obrnuto. Pretpostavljam da ćemo se još videti sa Zvezdom u plej-ofu ABA lige. Moramo da izvlačimo zaključke, uvek će meč sa Zvezdom biti poseban i emocije, ko ih bolje kontroliše igraće bolje“.

Duško Ivanović je izjavio da je za njega „najvažniji osećaj koji će imati posle utakmice“ i da su crveno-beli „“sigurni da će dobiti, a da to i Partizan zna“.

"Nikada sebi nisam dozvolio da pričam na način da znam šta neko drugi misli. Verujem u svoj tim, kao što sam uvek i verovao. Imamo sezonu kakvu imamo. U Evroligi je trenutak da zavisimo od nas samih, što je dobra pozicija jer je raspored težak. U ABA ligi imamo pobedu više, sve što treba da uradimo je da to odbranimo i steknemo prednost domaćeg terena. Kako god, u plej-ofu se zna. Energija, želja i hladna glava. Dok dođe taj trenutak, videćemo. Jste čuli da pričam o tome šta neko drugi misli, je l to normalno? Opet pričamo o tome kako neko gleda na stvari. To je to.

O suđenju i mogućnosti da strani arbitri dele pravdu u plej-ofu ABA lige.

Moj utisak je da je ovo bilo možda ponajbolje suđenje koje smo imali u derbi utakmicama. Najiskrenije. Nisam neko ko protestuje, obraća pažnju na to. Ova trojica sudija su evroligaške i nemoguće je dovoditi strane evroligaške sudije u ovom trenutku, da sude ostale utakmice. To je stvar koja se donosi pre početka bilo koje lige, pa i ABA lige, kao se ne bi poremetila regularnost takmičenja.

Za kraj se zahvalio navijačima.

"Ljudi su došli da osete atmosferu, imao sam prijatelje iz Španije, Francuske i Grčke večeras ovde. Jedva čekam da čujem njihove utiske. Priča se o tome, da su utakmice Partizana ušle u 100 najinteresantnijih događaja u Evropi. Šta reći nego da smo ponosni. Šta reći posle utakmica u Bolonji i Milanu, sa onim ljudima koji nas tako bodre, dolaze iz svih krajeva Evrope, a koliko ljudi dolazi sa strane i sa prostora bivše Jugoslavije. Nešto što nas čini više nego zadovoljnim i srećnim. Oni su uvek najvažniji i sve polazi od njih i završava se. To nema niko drugi što ima Partizan, ni približno“.