Mijajlo Marsenić (©Starsport)

Sagosenova simultanka u Bergenu: Lekcija nemoćnim Orlovima, Srbija na bod do Nemačke

Vreme čitanja: 4min | ned. 12.03.23. | 18:09

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2024. godine: Norveška razbila četu Tonija Đerone sa 35:25 u četvrtom kolu Grupe 2

Bezbolan poraz Orlova u Bergenu, prvi u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj naredne godine, ali očajna igra i loš utisak. Posle tri pobede, četa Tonija Đerona izgubila je od Norveške u četvrtom kolu Grupe 2 - 25:35 (12:17).

Vikinzi su preuzeli prvo poziciju od naše selekcije, revanširali su nam se za poraz u srpskoj Atini pre tri dana (24:25). Posle trijumfa Slovačke nad Finskom, Srbiji treba bod u naredna dva kola u gostima protiv Finske i Slovačke da bi i matematički izborila plasman među 24 najbolje selekcije na Starom kontinentu.

Sander Sagosen je svetska klasa, to smo znali i pre ovog meča, ali je as Kila, od naredne sezone igrač norveškog Kolštada, odigrao simultanku sa odbranom Orlova, posebno u prvom poluvremenu, kada je čak osam puta matirao Dejana Milosavljeva. Na kraju je meč završio sa 12 pogodaka, od toga pet sa linije sedam metara. Imao je po mnogima najbolji igrač današnjice samo tri promašaja.

Opet smo napravili mnogo tehničkih grešaka kao u Novom Sadu, promašili tri, četiri zicera u prvih 30 minuta, a sve su to domaćini kažnjavali brzom igrom u tranziciji, koristili što je Đerona menjao igrače za odbranu. Dobro smo počeli, poveli sa 4:2, do 11. minuta je samo Sagosen postizao golove za Norvešku.

Vikinzi su se trgli sredinom prvog poluvremena, napravili serju 4:0 i preuzeli stvar u svojim rukama. Nisu nam dozvolili da se vratimo u igru. Sagosen je nastavio da trese mrežu, a posle njegovog novog gola u 24. minutu, Norveška je povela sa 14:9, a u sledećem napadu je Aga zatresao mrežu za velikih i ispostavilo se nedostižnih +6 – 15:9 u 25. minutu.

Već je tada bilo jasno da će domaćin da se revanšira, i to sa kamatom za poraz u Novom Sadu, kada je Uroš Borzaš sekund pre kraja „bombom“ doneo velika dva boda. Falila je rotacija na spoljnim pozicijama. U sastavu je bio Marko Milosavljević, ali zbog povrede leđa nije mogao da igra. Jedino je Borzaš bio na levom beku. U nastavku se razigrao Mijajlo Marsenić, ali smo malo toga mogli da uradimo u napadu. U finišu je nekoliko dobrih odbrana imao Milan Bomaštar.

U prvom poluvremenu je Sagosen razbio Srbiju, u nastavku se razigrao njegov saigrač iz Kila, levoruki Harald Rejnkind koji je menjao Abelvika Reda, najboljeg igrača Norvežana pre četiri dana u SPENS-u. U nastavku je prednost šestoplasirane selekcije sa Svetskog prvenstva iz januara ove godine samo rasla, pa je bilo najviše +11 – 33:22 u 57. minutu. Odlična odbrana Norvežana zaustavila je naš pozicioni napad, nije bilo golova sa bekovskih pozicija, ni krila se nisu proslavila.

Bledo izdanje Orlova posle herojske pobede nad istim rivalom pre tri dana.

Debi u dresu Srbije imao je kapiten Partizana Nikola Zečević koji je menjao povređenog defanzivnog specijaliste Iliju Abutovića. Mladi srednji bek je uspeo da se upiše u listu strelaca.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo se nastavljaju narednog meseca.

KVALIFIKACIJE ZA EVROPSKO PRVENSTVO U NEMAČKOJ 2024.

NORVEŠKA - SRBIJA 35:25 (17:12)

BERGEN – Gledalaca: 2.000. Sudije: Mata i Lopez (obojica iz Španije)

NORVEŠKA: Saveros (6 odbrana), Aga 1, Sagosen 12 (5), Heldal, Torteinson 2, Everbi, Bjornsen 5, Gulerud 1, Grendal 1, Johanesen 1, O’Saliven 1, Rajnkind 6, Guliksen, Kristofersen Blonc 4, Red 1, Bergerud (3 odbrane).

SRBIJA: Bomaštar (6 odbrana), Vorkapić, Borzaš 3, Radivojević 2 (1), N. Ilić 2 (1), Pešmalbek 2, V. Ilić 2 (2), Rogan, Vejin 2, Kukić 1, Marsenić 5, Orbović 4, Milosavljević, Dodić 1, Zečević 1, Milosavljev (6 odbrana).

-----------------

Novo kolo, nova sreća i nova šansa za vredne nagrade. Pred vama je deset pitanja, a glavna nagrada je 200.000 dinara. Opširnije OVDE.