Miloš Vujović (©Reuters)

Stvari treba nazvati pravim imenom – fijasko Orlova

Vreme čitanja: 4min | uto. 16.01.24. | 19:21

Tim Tonija Đerona završio takmičenje u Minhenu na poslednjem mestu u Grupi C. Crna Gora pobedila sa 30:29 golom Nemanje Grbovića u poslednjoj sekundi

(od izveštača Mozzart Sporta iz Minhena)

Užasna Srbija, potop u Minhenu. Ni lakši posao nismo uspeli da obavimo, da dobijemo Crnu Goru u poslednjem meču u Minhenu... Orlovi su doživeli fijasko na Evropskom prvenstvu. Tri meča samo bod. Što je šampionat odmicao bili smo sve gori. Na kraju nas je dobila i Crna Gora – 30:29 (15:14) i srušila snove o Kelnu i narednoj rundi.

Na dva minuta pre kraja Nemanja Ilić je izjednačio - 28:28. Imali smo napad za vođstvo, ali je šut Đorđića izblokiran, a u kontri Vuko Borozan je zapečatio sudbinu Srbije. Bogdan Radivojević je iz penala izjednačio na šest sekudni pre kraja - 29:29 , a Nemanja Grbović, posle tajm-auta Vlade Šole, uz zvuk sirene je doneo pobedu Crne Gore.

Analize tek predstoje, ali jednostavno, bili smo loši, forma igrača je bila razočaravajuća. Retko ko je ispunio očekivanja. Idemo kući posle prve faze, i to sa poslednjeg mesta. Slabo, užasno izdanje Orlova. U baražu za Svetsko prvenstvo bićemo u slabijem šeširu, pa visi i plasman na planetarno prvenstvo. Vreme je za reset, verovatno sa novim kormilarom...

Kako smo krenuli, tako smo i završili – katastrofalno.

Užasno je Srbija počela meč. Već u petom minutu na semaforu pisalo je 0:4. Odmah je nekoliko zicera odbranio sjajni Nebojša Simić, dok su Vuko Borozan i Branko Vujović sa bekovskih pozicija terorisali našu odbrnu. Lazar Kukić je povukao Orlove, odigrao je maestralno srednji bek Srbije, povezao redove, dok je u prvih 30 minuta dao čak šest golova. Škripalo je na krilima. Tri puta je promašio kapiten Nemanja Ilić i dva puta Vukašin Vorkapić. Imali smo i četiri gola minusa, ali na odmor smo otišli sa samo minus 1 – 14:15.

U finišu prvih 30 minuta dva gola je delo Uroša Kojadinovića, našeg najboljeg desnog beka na ovom šampionatu. Zanimljivo, sva tri meča u Minhenu smo gubuli jednim pogotkom razlike na poluvremenu.

Ključan trenutak meča mogao je da bude crveni karton golmana Crne Gore Nebojše Simića, koji je u kontri faulirao Dragana Pešmalbeka i posle gledanje TV snimka opravdano poslat u svlačionicu. Na početku nastavka dva vezana gola delo je Bogdana Radivojevića. Proradio je i kapiten Nemanja Ilić. Brzo smo preokrenuli rezultat (18:17) posle isključenja. Pešmalbek je promašio kontru za +2, dobio i isključenje jer je lopta pogodila u glavu golmana Matovića. Crna Gora pravi seriju 3:0, opet je povela sa 20:18 u 40. minutu.

U narednom napadu se povredio desni bek Miloš Orbović. A onda potop Srbije. Vujovići, Branko i Miloš su nemilosrdno punili našu mrežu. U finišu se raspucao i Vuko Borozan, koji je odapinjao projektile ga golu Vladimira Cupare. Jednostavno, ovo nije bilo prvenstvo za Orlove.

Iz Grupe C u narednu rundu u Keln idu Island i Mađarska.

Ovog puta na tribinama su ostali levo krilo Vanja Ilić i desni bek Predrag Vejin, dok je u timu bio i Bogdan Radivojević koji se oporavio od virusa, a u 16 su se opet našli naši najmlađi igrači Miloš Kos i Uroš Kojadinović.

SRBIJA – CRNA GORA 29:30 (14:15)

MINHEN – Olimpijska dvorana. Gledaalca; 8.000. Sudije: Kurtagić i Vetervik (Švedska).

SRBIJA: Cupara (šest odbrana), Vorkapić 2, Kos 1, Abutović 1, Borzaš 1, Milosavljević, Kojadinović 3, Radivojević 4, N. Ilić 5, Pušica, Orbović 1, Kukić 7, Đorđić 2, Pešmalbek 2, Marsenić 1, Milosavljev (sedam odbrana)

CRNA GORA: Matović (pet odbrana), Bakić, Dragašević, M. Vujović 7, Čavor, Lazović, Čepić, B. Vujović 8, M. Radović 1, Kaluđerović 1, Vujačić, L. Radović, Anđelić, Borozan 6, Grbović 7, Simić (osam odbrana)